ISTORIJA
Paštiniai balandžiai

                                            PAŠTO BALANDŽIAI PRIEŠKARINĖJE LIETUVOJE

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Venecijos bienalėje Lietuvą pristatė balandžiai

XViename žymiausių šiuolaikinio meno forumų - Venecijos bienalėje - 2007 metais Lietuvai atstovausiantis menininkų duetas Nomeda ir Gediminas Urbonai pristate projektą "Villa Lituania".

Projekto tikslas yra atkreipti dėmesį į tarpukario Lietuvos ambasados Romoje "Villa Lituania", kuri laikoma paskutine Rusijos okupuota Lietuvos teritorija, likimą. Lietuva ambasados pastatą Romoje išsimokėtinai įsigijo 1937 metais. Nuo Lietuvos aneksijos 1940-aisiais pastate šeimininkauja Rusijos diplomatai.

Lietuvos menininkų Urbonų projektas „Villa Lituania“ susidės iš trijų dalių: paviljono, pirmą kartą Venecijoje vyksiančių balandžių lenktynių ir balandinės, kurioje apsigyvens 500 iš Lietuvos, Italijos ir Rusijos atgabentų balandžių.

Pagal originalų 1912 metais italų architekto sukurtą "Villa Lituania" projektą padaryta dviaukštė, maždaug 160 kvadratinių metrų balandinė turėtų įsikurti Romos tarptautiniame ekspozicijų rajone EUR.

Venecijos bianalės atidarymo dieną, birželio 9-ąją, bus surengtos ir balandžių varžybų pirmasis etapas. Venecijoje startuosiantys balandžiai nuskris nuo 800 iki 1400 kilometrų ir pasieks Rusiją, Lietuvą, Lenkiją. Kitas varžybų etapas bus surengtas rudenį, Venecijos kino festivalio metu, kuomet balandžiai skris iš Venecijos į Romą.

Anot projekto sumanytojų, balandžių skrydis turi simbolinę prasmę, tai pilietinės savigarbos veiksmas istorinio susitaikymo dvasioje.

Iš Lietuvos  pašto balandžius į Veneciją siuntė visi sportinės balandininkystės klubai Lietuvoje.Tai visų pirma Kauno klubas „Skrydis“. Klaipėdos klubas „Viesulas“ taip pat Alytaus,Kybartų ,Vilniaus klubų balandininkai. Balandžius paleido Vencijoje birželio 9 d.  Visi Lietuvos balandinikai su nekantrumu laukė parskrendant savo augintinių.

Pirmas Į Lietuvą parskrido balandis iš Kauno.Tai Kauno klubo balandininko Algirdo Baniulio  balandis  žiedo Nr. LTU-01-03 -14003  sugaišęs kelionėje   gerą savaitę. Už šį „žygdarbį“ perskrendant Alpes šį balandį  organizatoriai apdovanojo orginaliu prizu.

X

 

 
 
Prieškarinės Lietuvos "Kario" laikraštis apie pašto karvelius